Wydarzenia lokalne

NEYMO-NW i zarządzenie zasobami wodnymi w świetle zmian klimatu

 

Członkowie zespołu LfULG zaprezentowali projekt NEYMO-NW na tegorocznej jesiennej konferencji sneep e.V. gdzie rozmawiali z uczestnikami na temat zarządzania zasobami wodnymi w świetle zmian klimatu. Konferencja zatytułowana „Nach uns Utopia – Wege in eine (klima)gerechte Zukunft“ odbyła się w dniach 25–27 października 2019 r. w Zittau. Program konferencji składał się z wykładów, warsztatów i forów tematycznych.
Oprócz stoiska NEYMO-NW z materiałami informacyjnymi, pracownicy projektu przygotowali i moderowali forum tematyczne pn. „przyjazne dla klimatu wykorzystanie wody”. W trakcie którego omawiano lokalne aspekty przyjaznego dla klimatu zużycia wody – zarządzanie niskim poziomem wody w Nysie Łużyckiej.

 

NEYMO-NW na festiwalu rezerwatu przyrody Zittauer Gebirge

Aby zaprezentować mieszkańcom regionu projekt NEYMO-NW, pracownicy LfULG wzięli udział w tegorocznym festiwalu rezerwatu przyrody „Zittauer Gebirge”, który odbył się 14.07.2019 w Kammbaude w Oybin. Festiwal był zorganizowany przez Landschaftspflegeverband Sachsen e.V.

Liczne dyskusje informacyjne z gośćmi wydarzenia oraz dystrybucja specjalnie opracowanego kwestionariusza pomogły pracownikom NEYMO-NW przekonać się, ile mieszkańcy obszaru objętego projektem faktycznie wiedzą o zmianach klimatu, zasobach wodnych, a zwłaszcza suszy i problematyce niskiej wody. Dzięki zdobytej wiedzy będzie można lepiej zaplanować i wdrożyć dalsze działania promocyjne, takie jak wystawa objazdowa z roll-upami na temat suszy i niskiej wody.

 

 

Udział w konferencji „Adaptacja do zmian klimatu poprzez działania lokalne – wyzwania i możliwości w regionie transgranicznym Polski i Saksonii”

Więcej

            W dniu 30 września 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyła się konferencja w ramach projektu TRANSGEA „Adaptacja do zmian klimatu poprzez działania lokalne – wyzwania i możliwości w regionie transgranicznym Polski i Saksonii”. W zakresie działań towarzyszących konferencji przestawione zostały również kwestie związane z projektem NEYMO-NW. Polscy i niemieccy uczestnicy konferencji zostali poinformowani o realizacji projektu NEYMO-NW, a także przestawili swoje opinie na temat suszy w polskiej i niemieckiej części regionu wsparcia w przekazanych im formularzach ankietowych.

 

 

Zwiń

Udział w wydarzeniu lokalnym „Śpiewanie nad Studzianką”.

Więcej

 

W dniu 29 września 2019 r. w miejscowości Studniska Górne odbyło się coroczne wydarzenie lokalne „Śpiewanie nad Studzianką”, związane z występami zespołów folklorystycznych, które organizowane było przez sołtysa wsi Studniska Górne oraz miejscowe zespoły ludowe. W czasie wydarzenia przedstawiciele IMGW-PIB przeprowadzili akcję promocyjną projektu NEYMO-NW, przekazując mieszkańcom regionu informacje na temat zjawiska suszy w regionie. Mieszkańcy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii dotyczących wiedzy na temat suszy oraz oceny działań władz lokalnych w tym zakresie poprzez wypełnienie ankiety dotyczącej problemów suszy w regionie wsparcia projektu. W międzyczasie odbywały się również dyskusje z mieszkańcami, którzy wskazali najbardziej pilne potrzeby i najważniejsze problemy związane z deficytem wody w regionie.

 

Zwiń